Jak se rodí láska

Už jste někdy uvažovali, jak vzniká láska? Co vlastně způsobí, že se zamilujete? Ano, i touto otázkou se výzkumy po celém světě zabývali a stále zabývají a nutno říct, že přišli na dost zajímavé věci.

Jak se rodí láska

Odhaleno bylo několik mýtů a rozcupovali i některá klišé. Jiné tvrzení však zase potvrdili. Jisté však je, že vše začíná v mozku hormonální bouří, která zesílí mimo jiné i prožitky. Takže tvrzení, že láska začíná v srdci, je poněkud zcestné. Vědci dnes lásku dokonce předefinovali na chemický vzorec, je jím C8H11N.

Jak vypadá zamilovanost

Pokud nemůžete jíst, ani spát, jste nabiti energií, máte chuť být neustále v pohybu a toužíte po tom, abyste se dostali k milovanému člověku, jde právě o ten moment, kdy jsme zahořeli láskou. Jde o stav, který dokáže svést dva lidi dohromady. V těle se to začne hemžit hormony. To, co člověka začíná naplňovat, je možno přirovnat k opojení akoholem nebo drogami a tento stav je vysoce návykový. V krvi je navýšen adrenalin a kortizol.

Díky těmto hormonům je pak svět hezčí a dává větší smysl. Je to však bruslení po tenkém ledě, protože, když nedojde k naplnění, čili dostanete košem, vše pak vypadá pro změnu více tragicky.

Další výzkumy pak potvrdily, že u čerstvě zamilovaných párů stoupá i hladina nervového růstového faktoru. Tento hormon hraje dost zásadní roli hlavně u zamilování na první pohled.

U čerstvě zamilovaných stoupá také i hladina dopaminu, čili hormonu štěstí. Akutní zamilovanost doprovází fenyletylamin, který může za růžové brýle.

Dejte si pozor na vystřízlivění

Po této fázi zamilování, dochází k postupnému poklesu tvroby hormonu, což může mít za příčinu jisté vystřízlivění. Někdy až natolik, že láska může vyprchat.

Stará láska nerezaví

Ano, i toto dokázaly výzkumy. Vyvrátili tak tvrzení, že jednou láska prostě vyprchá. Aktivita mozku říká něco jiného. Sílu vztahu navíc umocňuje vazopresin, další hormon, který se uvolňuje při milování.


Další články

Co byste neměli jíst před milováním

Stejně, jako dokáže dobré jídlo touhu po milování nabudit, dokáže ho i zkazit. Stane se tomu tak v případě, když zvolíte nevhodné potraviny, pochutiny a pokrmy. Takže, pokud si chcete milování užít, měli byste si před ním dát pozor, co ten den sníte.


Kam se poděli galantní muži?

Hledáte muže na celý život a máte dojem, že všichni galantní muži někam zmizeli? Že by vymřeli? Víte však vůbec, co se skrývá pod termínem galantnost?


Není nic horšího, než mít doma hysterického muže

Hysterie se přisuzuje výhradně ženám, jenomže oni jsou hysteričtí i muži. Hysterický muž navíc vypadá mnohem hůře, než hysterická žena.


Jak zaručeně nikoho nesbalíte

Toužíte po vztahu a vaše veškeré snahy šly vniveč? Nevíte však proč? Možná se dopouštíte zásadních chyb, s nimiž rozhodně nikoho nesbalíte.


Žárlivost ve vztahu

Žárlivost je vnímána jako závist na přízeň od třetí osoby. Ve skutečnosti jde spíše o strach ze ztráty blízkého člověka. Sklon k ní má člověk, který se cítí nejistě. Nesouvisí s chováním blízkého člověka. Závislá je na pocitu vlastní nedostatečnosti. Souvisí tedy i s našim sebevědomím. Je spojena s vnímáním, že někoho jiného považujeme za mnohem lepšího a atraktivnějšího. Děje se tomu mnohdy tehdy, když se srovnáváte s další osobou.