Peníze ve vztahu

Ve vztahu ponejvíce vznikají rozpory z důvodu nevěry, peněz a výchovy dětí. Situace může být dokonce natolik vážná, že může vést dokonce k rozchodu. V oblasti, kde by měla fungovat ta největší upřímnost a komunikace, ve skutečnosti polovina před svým partnerem tají své skutečné příjmy. Přítom toto patří k základním kamenům důvěry.

Peníze ve vztahu

Lidé chtějí být ve vztahu, ale nechtějí se dělit. O svých penězích chtějí rozhodovat sami. Nechtějí ztratit soběstačnost. Zlomový okamžik nastává v momentě, když se rozhodnou spolu bydlet. Musí se v té chvíli dohodnout na placení základních výdajů, kdo bude co platit, kolik bude kdo přispívat. Již v tomto momentě jsou partneři k sobě neupřímní a mnohdy zapírají před tím druhým peníze. Čím vyšší přitom plat mají, tím více ho tají. Nechtějí se o ně dělit. Je zajímavé, že u sezdaných párů je to jinak. O výši platu ví více než polovina.

Jak to u nás obvykle funguje?

V Česku ponejvíce vztahy fungují na systému tří hromádek. To znamená: moje, tvoje a naše. Naše jsou výdaje za nájem, energie, jídlo, hygienu, benzín, potřeby pro děti a podobně. Jinak však mají své peníze, s nimiž si každý dělá to, co se jim zlíbí.

Proč jsou ve vztahu největší rozpory kvůli penězům?

  • Velkým třecím bodem ve vztahu je rozdílný přístup k financím. Jestli je jeden velký šetřil a druhý radši rozhazuje, asi se neshodnete. I když jeden umí dobře zacházet penězi, druhý je pak utratí.

  • Dobrotu nedělá ani přílišný nesoulad v příjmech. Ten, kdo má velký příjem, má velký nástroj moci, s nímž může manipulovat. Může mít pocit, že má právo rozhodovat o financích, a to nejen o těch svých.

  • Ve chvíli, když pár zažívá finanční krizi, vzniká v párech napětí, vyvolává to frustraci, nervozitu a podrážděnost.

Jak předejít hádkám?

Společný účet není nic nic špatného. Společné výdaje se nejlépe spravují právě z takového účtu. Díky němu budete mít neustálý přehled o rodinných financích. Lépe se budou plánovat větší výdaje. Pomůže to vyřešit situaci, kdy je jeden člen domácnosti nemocný a nemá přístup k účtu od partnera. Společný účet vyřeší i tyto komplikace. Z druhé strany vlastnictví vlastního účtu představuje vlastní soukromí. Je to lepší v případě, když někdo rád utrácí a druhý spíše spoří.


Další články

Jak si udržet kamarádku na dálku

Momentální situace příliš vztahům nepřeje. Takové odloučení může ohrozit nejen partnerský vztah, ale i přátelství. A to i přes to, že jste ohromní přátelé a rozumíte si beze slov. Víte, co udělat, aby vaše přátelství takové velké odloučení přežilo? My to víme a rádi vám poradíme.Jaro lásce přeje

To, že jaro lásce přeje, potvrdili i vědci, kteří se této problematice po léta věnovali. Jaro je prostě pro lásku nejlepší. Lidské tělo v tomto období nejlépe odpovídá na podněty, a to včetně těch sexuálních.Proč jsou muži nevěrní

Nevěra je nejčastějším důvodem rozvodů. Je zajímavé, že i když muži, tvrdí, že jsou ve vztahu šťastní, jsou přesto svým partnerkám nevěrní. Proč to tedy dělají, když vlastně podle jejich tvrzení mají doma vše a nic jim nechybí a partnerku rozhodně měnit nehodlají?Proč se nám na jaře zapalují lýtka

Už je tu zase jaro. Udeřilo plnou silou a i přes veškerá omezení. S jarem je úzce spojeno i s tvrzením o zapalujících se lýtkách. Jde o velmi frekventované označení skutečnosti, kdy se poohlížíme po partnerovi. Také jste již přemýšleli, proč se říká, že se s příchodem jara lidem zapalují lýtka? Se shazováním zimních svršků to však má jen pramálo společného. I když…Podle mužů je starost o domácnost spolu se zaměstnáním hračka

Podle mužů je propojení zaměstnání s vedením domácnosti hračka. Je to zajímavé, protože to tak vidí muži, kteří s podobným propojením vlastní zkušenosti nemají. Nutno říct, že nejhůře na tom v tomto případě nebyli Češi, ale Kanaďané. Tam si až 78% mužů myslí, že vedení domácnosti a zaměstnání na full time je hračka a měla by to zvládnout každá žena.