Proč se nám na jaře zapalují lýtka

Už je tu zase jaro. Udeřilo plnou silou a i přes veškerá omezení. S jarem je úzce spojeno i s tvrzením o zapalujících se lýtkách. Jde o velmi frekventované označení skutečnosti, kdy se poohlížíme po partnerovi. Také jste již přemýšleli, proč se říká, že se s příchodem jara lidem zapalují lýtka? Se shazováním zimních svršků to však má jen pramálo společného. I když…


Proč se nám na jaře zapalují lýtka

Pravdou je, že jarní počasí, teplo a sluníčko má na lidi blahodárné účinky. Lidé jsou nabití novou energií. Chutí do života. Odhazování svršků je jen takovou třešinkou.

Za zapálená lýtka může příroda

Je to prostě příroda. S postupným přibýváním světla ve všem živém roste i produkce hormonů. A jelikož, jako všechno živé, má za úkol se především rozmnožovat, tak tomu je i u lidí. Zvířecí pudy jsou i u lidí na jaře prostě silnější než obvykle.


To, co máme kdesi hluboko zakódováno se tak na jaře probouzí. A nemyslete si, vztah nevztah, lítáme v tom každé jaro všichni.

A proč se tedy říká, že se nám zapalují lýtka?

Sice existuje choroba, která vskutku nese název “Zapálení lýtek”, tu však nemáme na mysli. Původ nutno hledat v minulosti a tak trochu v češtině.

Souvislost s odhazováním svršků je lichá, protože v době, kdy se toto začalo říkat, nosily sukně i krátké kalhoty po celý rok.

Jde tedy o metaforu, která definuje výchylku hormonálních hladin v těle. Říkáte si, “fajn, ale proč zrovna v lýtkách?”. No i to má svůj důvod. Díky puritánství nic jiného vlastně ani nepřišlo v úvahu. Je to čistý eufemismus. Tedy zapálení pro lásku a milostná dobrodružství je spojeno s teplem, hořením, jsme rudí jako raci, červenáme se na tváři, krku i na lýtkách.

Navíc lýtka při tom neustálém běhání dostávají na jaře skutečně pořádně zabrat. Lýtka kolikrát skutečně pálí a hoří.


Další články

Jak si udržet kamarádku na dálku

Momentální situace příliš vztahům nepřeje. Takové odloučení může ohrozit nejen partnerský vztah, ale i přátelství. A to i přes to, že jste ohromní přátelé a rozumíte si beze slov. Víte, co udělat, aby vaše přátelství takové velké odloučení přežilo? My to víme a rádi vám poradíme.Jaro lásce přeje

To, že jaro lásce přeje, potvrdili i vědci, kteří se této problematice po léta věnovali. Jaro je prostě pro lásku nejlepší. Lidské tělo v tomto období nejlépe odpovídá na podněty, a to včetně těch sexuálních.Proč jsou muži nevěrní

Nevěra je nejčastějším důvodem rozvodů. Je zajímavé, že i když muži, tvrdí, že jsou ve vztahu šťastní, jsou přesto svým partnerkám nevěrní. Proč to tedy dělají, když vlastně podle jejich tvrzení mají doma vše a nic jim nechybí a partnerku rozhodně měnit nehodlají?Peníze ve vztahu

Ve vztahu ponejvíce vznikají rozpory z důvodu nevěry, peněz a výchovy dětí. Situace může být dokonce natolik vážná, že může vést dokonce k rozchodu. V oblasti, kde by měla fungovat ta největší upřímnost a komunikace, ve skutečnosti polovina před svým partnerem tají své skutečné příjmy. Přítom toto patří k základním kamenům důvěry.


Podle mužů je starost o domácnost spolu se zaměstnáním hračka

Podle mužů je propojení zaměstnání s vedením domácnosti hračka. Je to zajímavé, protože to tak vidí muži, kteří s podobným propojením vlastní zkušenosti nemají. Nutno říct, že nejhůře na tom v tomto případě nebyli Češi, ale Kanaďané. Tam si až 78% mužů myslí, že vedení domácnosti a zaměstnání na full time je hračka a měla by to zvládnout každá žena.