Svět není pouze černobílý

S příchodem do puberty svět ztrácí barvy a stává se černobílým. Pro mnohé se tomu tak stane jednou pro vždy. Děti se v tomto věku začínají zcela přirozeně vyhraňovat, srovnávat a ke vzájemnému hodnocení přitom užívají jednoduchá a velmi přísná pravidla, která jsou však nemilosrdná. Věci jsou tak proto jednoduše dobré a zlé, dobré a nedobré, radostné nebo smutné, věci, které přináší strach anebo se na těší, vše je černé a bílé.

Svět není pouze černobílý

To, že svět není tak jednoduchý, ale je ve skutečnosti plný barev tyto lidi ubíjí. Svůj život se tímto radikálním zjednodušením snaží ulehčit. Věří snadným vysvětlením a snadným řešením. Jsou náchylnější k manipulaci. Pro zjednodušení na černou a bílou jsou schopni udělat spoustu věcí. Dospělý s tímto vnímáním, které uvízlo v pubertě je náchylný k chybování. Týkají se jich chyby v myšlení i vnímání, jež vedou v konečném výsledku k chybnému závěru.


  • Typické pro takové černo-bílé vidění je, že věci hrubě zobecňují. Mají spoustu předsudků. Z jednoho případu se stává pravidlo, zákonitost.

  • Nálepkují lidi okolo sebe a třídí je do různých šuplíků.

  • Selektují. Vnímají pouze to, co zapadá do jejich vytvořeného pohledu na svět.


Lidé, kteří uvízli v černobílém světě nedozráli, nestali se dospělými, i když občanský průkaz by rád hovořil o něčem jiném. Současný složitý svět láká ke klamným představám i k jeho zjednodušování. Neznají protiklady, střed, ani odstíny. Může vést až k poruše osobnosti. Tito lidé jsou nepřizpůsobiví. Čekají, že okolí se bude přizpůsobovat jim. Mají problémy ve vztazích. Dokáží být však velmi přesvědčiví. Podle nich barevný svět patří pouze snílkům, milovníkům pohádek a umělcům.


Ve skutečnosti nic není jen správné nebo nesprávné. Všechno závisí na úhlu pohledu. Spousta věcí proto není možno rozhodnout tak kategoricky. Nikdy není absolutně jasné, co je správné. Pokud se tím budete řídit, nehnete se z místa.


Černobílé smýšlení se může stát viníkem vzniku deprese. Extrémy totiž připouští pouze jedno, nebo druhé, mezitím neexistuje nic. Není divu, když lidé s tímto viděním dostanou do deprese. Je tomu obzvláště tam, kde se člověk vidí černě, stejně černě vidí i život a svou budoucnost.


Další články

Co byste neměli jíst před milováním

Stejně, jako dokáže dobré jídlo touhu po milování nabudit, dokáže ho i zkazit. Stane se tomu tak v případě, když zvolíte nevhodné potraviny, pochutiny a pokrmy. Takže, pokud si chcete milování užít, měli byste si před ním dát pozor, co ten den sníte.


Kam se poděli galantní muži?

Hledáte muže na celý život a máte dojem, že všichni galantní muži někam zmizeli? Že by vymřeli? Víte však vůbec, co se skrývá pod termínem galantnost?


Není nic horšího, než mít doma hysterického muže

Hysterie se přisuzuje výhradně ženám, jenomže oni jsou hysteričtí i muži. Hysterický muž navíc vypadá mnohem hůře, než hysterická žena.


Jak zaručeně nikoho nesbalíte

Toužíte po vztahu a vaše veškeré snahy šly vniveč? Nevíte však proč? Možná se dopouštíte zásadních chyb, s nimiž rozhodně nikoho nesbalíte.


Jak se rodí láska

Už jste někdy uvažovali, jak vzniká láska? Co vlastně způsobí, že se zamilujete? Ano, i touto otázkou se výzkumy po celém světě zabývali a stále zabývají a nutno říct, že přišli na dost zajímavé věci.