Žárlivost ve vztahu

Žárlivost je vnímána jako závist na přízeň od třetí osoby. Ve skutečnosti jde spíše o strach ze ztráty blízkého člověka. Sklon k ní má člověk, který se cítí nejistě. Nesouvisí s chováním blízkého člověka. Závislá je na pocitu vlastní nedostatečnosti. Souvisí tedy i s našim sebevědomím. Je spojena s vnímáním, že někoho jiného považujeme za mnohem lepšího a atraktivnějšího. Děje se tomu mnohdy tehdy, když se srovnáváte s další osobou.

Žárlivost ve vztahu

Spokojený a vyrovnaný člověk nežárlí. Ten vztahu důvěřuje. Nerozhodí ho, když váš partner koketuje s kolemjdoucími. Tam, kde ve vztahu není důvěra, ani sebedůvěra, stačí jen pohled a už je požár na střeše.

Co když mám žárlivého partnera?

Měli byste si uvědomit, že váš partner se nezmění. Je to bláhové, pokud si to myslíte a dáváte mu opakovaně šanci. Jeho chování naopak bude gradovat. Nefunguje ani to, že pro klid doma mu začnete ustupovat a přestanete chodit s kamarádkama ven, nebudete chodit do posilovny, nezajdete si na výstavu, k holiči anebo na vánoční večírek vaší firmy. Žárlivost partnera vašimi ústupky nezmírníte. Je to choroba a k žárlení mu postačí, že někam voláte, že se prostě a jednoduše koukáte atd. Ústupky vedou k omezení vaší svobody a narušení rovnováhy ve vztahu. Žárlivec se tím navíc dostává do čím dál tím více dominantní role. Bude mít nad vámi moc a bude na vás tlačit více a více. Bude to na vás zkoušet, dokud se necháte. Vést to pak může i k týrání a omezování svobody. Uvědomte si, že věrnost není možné dokázat. Žárlivec vás vždy zasype haldou argumentů. Nedá se s ním vést normální rozhovor. Nemáte šanci mu něco dokázat, ani vyvrátit.

Co s tím?

Jedinou cestou ven je psychoterapie, která je zacílená na omezení a odbourání žárlivosti. Spočívá také v posilování vzájemného vztahu a sebedůvěry. Čím víc, s ve vztahu důvěřujete, tím méně vznikají nepříjemné pocity, které vyvolávají žárlení.

Ten, kdo žárlí ukazuje svému okolí, jak si je ve vztahu jistý on sám a musí na tom pracovat on sám. Řešením v žádném případě není omezování toho druhého a hledání argumentů a výmluv. Žárlivec nemá právo, aby se partner kvůli jeho nejistotě choval jinak. Boj s žárlivostí je spojen s posilováním vzájemné důvěry, sebedůvěry a stability. Pokud však žárlivý partner k terapii není ochoten, je vždy lepší se s ním zavčasu rozejít, protože bude jen hůř a hůř.Další články

Co byste neměli jíst před milováním

Stejně, jako dokáže dobré jídlo touhu po milování nabudit, dokáže ho i zkazit. Stane se tomu tak v případě, když zvolíte nevhodné potraviny, pochutiny a pokrmy. Takže, pokud si chcete milování užít, měli byste si před ním dát pozor, co ten den sníte.


Kam se poděli galantní muži?

Hledáte muže na celý život a máte dojem, že všichni galantní muži někam zmizeli? Že by vymřeli? Víte však vůbec, co se skrývá pod termínem galantnost?


Není nic horšího, než mít doma hysterického muže

Hysterie se přisuzuje výhradně ženám, jenomže oni jsou hysteričtí i muži. Hysterický muž navíc vypadá mnohem hůře, než hysterická žena.


Jak zaručeně nikoho nesbalíte

Toužíte po vztahu a vaše veškeré snahy šly vniveč? Nevíte však proč? Možná se dopouštíte zásadních chyb, s nimiž rozhodně nikoho nesbalíte.


Jak se rodí láska

Už jste někdy uvažovali, jak vzniká láska? Co vlastně způsobí, že se zamilujete? Ano, i touto otázkou se výzkumy po celém světě zabývali a stále zabývají a nutno říct, že přišli na dost zajímavé věci.